• طراحی و مدلینگ(CAD)

طراحی به کمک رایانه یاCOPMUTER AIDED DESIGNING به استفاده از فناوری رایانه در فرایند طراحی و مستندسازی طراحی گفته می‌شود. امروزه بسیاری از مراحل طراحی قطعات و اجزاء مختلف توسط رایانه انجام می‌شود. بسیاری از قطعات تحت شرایط مختلف باید آزمایش شوند و اگر بخواهیم تحت آزمایش واقعی قرار دهیم مستلزم هزینه‌های بسیار زیاد می‌شود. در همین زمینه و در بحث طراحی شرکت ذوب ریزان با استفاده از بروزترین نرم افزارهای مدلینگ و شبیه سازی دنیا اقدام به طراحی و تهیه نقشه های ساخت از انواع قطعات می نماید. از میان نرم افزارهای مورد استفاده در این زمینه میتوان بهSolidWorks وCATIA اشاره نمود.

 

  •  ماشینکاری و ساخت(CAM)

با وجود طیف گسترده ای از انواع قطعات و قالب ها وجود انواع ابزار و ماشین آلات برای تولید بسیار ضروری می­باشد. وجود انواع دستگاه ها و ماشین ابزار و همچنین بهره گیری از دستگاهCNC توان این واحد را برای پاسخگویی هر چه بهتر و سریعتر به نیاز مشتری را فراهم آورده است.

 

  •  آنالیز مهندسی(CAE)

COPMUTER AIDED ENGINEERING ،CAE،به این معنی که تحلیل‌های استاتیکی، دینامیکی و حرارتی روی قطعات شبیه‌سازی شده در رایانه انجام می‌گیرد. در این مرحله توزیع تنش، تغییر مکان و در مواردی دما در حین عملکرد قطعه و مجموعه بدست می‌آید.در زمینه تحلیل های استاتیکی و دینامیکی بروی قطعاتی از قبیل دریچه های منهول امکان بارگذاری و شبیه سازی تست ها بوسیله نرم­افزارABAQUS فراهم شده اس،   همچنین در قسمت ذوب ریزی و آنالیز ذوب و ریخته گری،  از نرم افزارProCast   استفاده  می شود که تمام مراحل طراحی سیستم راهگاهی و ذوب ریزی قبل از اقدام به تولید بررسی می شود

 

  •  قالب سازی

در زمینه ساخت قالب با توجه به ملزومات استانداردهای مربوطه از قبیل ابعاد قطعات، فشارهای کاری و تنوع قطعات برای حداقل رساندن هزینه ها و همچنین طراحی شناور قالب ها، برای پاسخگویی بهتر و سریعتر به نیاز مشتری لازم می نمود. بر همین اساس کلیه مراحل قالب سازی ابتدا به صورت مدون برنامه ریزی می شود و سپس در هر مرحله نقشه کاری در اختیار هر قسمت قرار داده می شود. قالب های  ساخته شده در شرکت ذوب ریزان در بخش اتصالات منطبق بر استاندارد ISO 2531    یا   INSO 3732،  و در بخش دریچه های منهول منطبق بر استاندارد  EN 124 و یاINSO 14976  می باشد.

 

  •  تعمیر و نگهداری

در حال حاضر در انبار های شرکت ذوب ریزان بیش از 1000 تن از انواع قالب­های ریخته گری که پیش از این توسط واحد فنی
مهندسی شرکت ساخته شده موجود می باشد. طبیعی است که نگهداری و به روزرسانی این حجم از قالب کاری مداوم و بادقت
 زیاد می باشد. در همین راستا وجود یک نقشه و برنامه ریزی مدون و دقیق برای انجام هر چه سریعتر و با دقت بیشتربسیار ضروری به نظر می رسد.با توجه ویژه شرکت ذوب ریزان همدان به  امر قالبسازی، و با فراهم آوردن امکانات لازم، کلیه مراحل طراحی، ساخت و مونتاژهمچنین تعمیرات و نگهداری قالب ها در واحد قالبسازی شرکت ذوب ریزان انجام می شود.همچنین این واحد کلیه امور مربوط به ساخت، تعمیر و جایگزینی قطعات معیوب در سایر بخش های کارخانه را به عهده دارد.

 

  •   مهندسی معکوس و استاندارد سازی

برای تولید هر قطعه  قبل از قرار گرفتن در خط تولید نیاز به طراحی و استاندارد سازی میباشد. حال این قطعه خود دارای
استاندارد مخصوص می باشد و یا در ترکیب و در برابر یک قطعه استاندارد دیگر استفاده می شود. در این بخش نیز وظیفه
استاندارد سازی و مهندسی معکوس و تهیه جداول وdatasheet قطعات گوناگون بر عهده واحد فنی و مهندسی شرکت می باشد.