چاپ        ارسال به دوست

کنتور هوشمند آب

تهیه و نصب کنتور حجمی هوشمند DEZHAB

تهیه و نصب کنتور حجمی هوشمند

برای انجام برنامه‌ریزی در حوزه کلان آب، همواره نیاز به وجود آمار و اطلاعات بیلان منابع آب بوده است؛ همچنین علاوه بر هدف نخست و با توجه به شرایط بحرانی منابع آب زیرزمینی، ضرورت اندازه‌گیری حجم واقعی آب برداشتی و کنترل آن طبق حقابه‌های مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری در دوره 14 ساله خشکسالی اخیر اهمیت به‌سزایی پیدا کرده است و این مهم به وسیله کنتور میسر می‌شود. تعیین میزان برداشت آب از منابع آبی قبلا توسط قانون‌گذار و در ماده 12 قانون توزیع عادلانه آب مصوب 1361 مجلس شورای اسلامی گنجانده شده است:

ماده 12 - هر چاه به استثناء چاه‌های مذکور در ماده ۵ این قانون در صورت ضرورت به تشخیص وزارت نیرو باید مجهز به وسائل اندازه‌گیری سطح ‌آب و میزان آب‌دهی طبق نظر وزارت نیرو باشد. چنانچه اندازه‌گیری آب استخراجی از چاه و وجود کنتور نیز ضروری باشد، وزارت نیرو به هزینه صاحب ‌پروانه اقدام به تهیه و نصب کنتور می‌کند. در هر حال دارندگان پروانه مکلفند گزارش مقدار آب مصرف شده را طبق درخواست و دستورالعمل وزارت ‌نیرو ارائه دهند.

همچنین در سال 1389 و طی تبصره یک ماده واحده قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری مجددا بر این موضوع تاکید شده است:

تبصره1ـ به منظور صیانت از سفره آب‌های زیرزمینی، وزارت نیرو مکلف است با تأمین هزینه از سوی مالکان چاه‌ها، حداکثر طی دو سال پس از تصویب این قانون نسبت به نصب کنتورهای هوشمند برای تحویل حجمی آب در کلیه چاه‌های آب کشاورزی اقدام کند.

 از سال‌های دهه 70 نسبت به نصب کنتورهای حجمی مکانیکی بر روی چاه‌های کشاورزی به صورت پراکنده اقدام شد ولی اولین اقدام جدی در این خصوص از سال 1386 و با نصب کنتورهای هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های برقی صورت گرفت.  از سال 1395 نسل جدید کنتورها به نام کنتورهای حجمی هوشمند که با تأییدیه پژوهشگاه نیرو تولید می‌شوند به عرصه وجود پا گذاشتند. کنتورهای یاد شده قابلیت‌هایی همچون برنامه‌ریزی برای دریافت حقابه از طریق کارت هوشمند، قرائت از راه دور در بستر های مخابراتی، مدیریت مصرف آب در مزرعه توسط کشاورز و غیره را دارند.

در حال حاضر  شرکت ذوب ریزان همدان با تولید و عرضه سه دسته از کنتور های حجمی (هوشمند ،دیجیتال و مکانیکی ) با برند DEZHAB   بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را جهت کمک به  حفظ منابع آبی کشور  به انجام می رساند . 

#کنتور حجمی هوشمند آب 

#کنتور حجمی کشاورزی

#کنتور چاه کشاورزی

#کنتور آب کشاورزی

#کنتور هوشمند چاه

#کنتور حجمی چاه 

 دانلود فايل : photo_2022-07-19_12-14-53.jpg ( 43KB )


٠٩:٤٠ - چهارشنبه ٢٩ تير ١٤٠١    /    شماره : ١٨٨    /    تعداد نمایش : ٢٤٧