چاپ        ارسال به دوست

کنتور هوشمند آب چیست؟ چه مزایایی دارد؟

کنتور حجمی هوشمند

کنتور هوشمند اندازه گیری آب چیست؟

در عصری که تقریباً همه چیز “هوشمند” است، تعجب‌آور نیست که سیستم‌های آب نیز می‌توانند هوشمند باشند. کنتور هوشمند آب (Smart Water Metering) یک کنتور آب معمولی است که به یک داده ثبت کننده اطلاعات متصل است. امکان نظارت مداوم بر مصرف آب را فراهم می‌کند.

کاربران قادر خواهند بود به جای انتظار برای قبض آب بعدی، درک درستی از مصرف آب را که در محل زندگی آنها در زمان واقعی اتفاق می‌افتد داشته باشند.

سیستم های اندازه گیری هوشمند

 

آب هوشمند به شبکه ای از کنتورهای آب هوشمند و زیرساختهای هوشمند گفته می‌شود که به عنوان بخشی از سیستم زیرساخت اندازه گیری پیشرفته (AMI) مستقر شده‌اند.
سیستم های اندازه گیری هوشمند آب بدون در نظر گرفتن جمعیت، موقعیت مکانی، اندازه شهر یا زیرساخت‌های موجود، از همه نوع در دسترس هستند.

علل استفاد از سیستم اندازه گیری هوشمند

اخیرا، تقاضا برای آب شیرین در سراسر جهان به دلیل افزایش جمعیت جهان و همچنین تغییر سبک زندگی و عادات غذایی که با مصرف بیشتر آب همراه بوده است، بیشتر افزایش یافته است. این افزایش در محیط‌های شهری که به طور معمول علاوه بر صنایع تولیدی که معمولاً مقادیر زیادی آب مصرف می‌کنند، دارای تراکم جمعیتی بیشتری می‌باشد، آشکارتر است.
به طور کلی، تأمین آب شیرین مناطق شهری برای مصارف خانگی و صنعتی چالش برانگیزتر شده است و این امر با تأثیرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی تشدید شده است.

کنتور هوشمند آب چیست؟ قیمت خرید و سفارش کنتورهای هوشمند - مگا تجهیز

پاسخ معمول به مسئله کمبود منابع آب شیرین استفاده از روش‌های مختلف برای صرفه جویی در مصرف آب است که در واقع به معنای بهینه سازی و مدیریت مصرف آب میباشد. این در حالی است که از هدر رفتن جلوگیری یا به حداقل می‌رساند.
صرفه جویی در مصرف آب در مناطق شهری به طور فزاینده‌ای یک رویکرد مدیریت یکپارچه را در پیش گرفته است و فراتر از آن استفاده از اقداماتی مانند شیرها و دوش محدود کننده جریان، بهینه سازی زیر ساخت‌های تاسیسات آب است.

اکنون این فرآیند شامل استفاده از وسایل و فن آوری‌های کم مصرف آب است. مانند کنتورهای اندازه گیری هوشمند آب خانگی، کنتور هوشمند الکترومغناطیسی آب، تشخیص خودکار نشتی، برداشت ازآب باران و استفاده مجدد از پسآب.

شاید موثرترین استراتژی که به طور گسترده برای مدیریت موثر آب شهری استفاده می‌شود، اندازه‌گیری میزان و مصرف آب می‌باشد. هدف یک کنتور آب اندازه گیری میزان آب (معمولاً به صورت حجمی مانند لیتر یا مگا لیتر) است که به طور سنتی برای اهداف صورتحساب در یک دوره مشخص به مصرف کننده عرضه می‌شود.

فناوری اندازه گیری هوشمند آب (SWM)

به طور معمول، کنتورهای آب باید از نظرفیزیکی در یک بازه زمانی مشخص خوانده شوند، فرایندی که هم می تواند کار کند ولی زمان بر است.

اگرچه این ممکن است برای اهداف صورتحساب کافی باشد، اما اطلاعات محدودی در مورد رفتار واقعی مصرف آب، نشت و هدر رفت آب و تغییرات فصلی را فراهم می‌کند. مدیریت موثر منابع آب مستلزم اندازه گیری و نظارت دقیق، به موقع و قابل اعتماد بر مصرف آب است.

در این مقاله، از ترکیب کنتور استاندارد آب و “هوشمند” به عنوان “فناوری اندازه گیری هوشمند آب (SWM)” یاد می‌شود.
از این رو، امروزه در بسیاری از کشورها از جمله در ایران از فناوری در حال توسعه معروف به
 Smart Water Metering (SWM) استفاده می‌شود.
فناوری SWM به مسئولان آب اجازه می‌دهد تا از راه دور و با فرکانس بالاتر، قرائت کنتور آب را بدست آورند و در قالبی قابل استفاده برای اهداف مختلف از جمله مدیریت تقاضا و مصرف آب، تشخیص نشت و صرفه جویی در مصرف آب باشد.

اهداف خاص این مقاله عبارتند از:

• استفاده از فناوری SWM را برای بهینه سازی و مدیریت در مصرف آب بررسی می‌کنیم.
• مواردی را که نیاز به تحقیقات بیشتر دارند شناسایی می‌کنیم.
• برای تجزیه و تحلیل الگوهای مصرف آب در انواع مختلف مصرف کنندگان و شناسایی تلفات احتمالی آب و فرصت های صرفه جویی در مصرف آب

مزایای استفاده از کنتور آب هوشمند

از جمله مزایای استفاده از دستگاه کنتور آب هوشمند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هشدارهای نشت آب برای برنامه ریزی سریع تعمیرات به مصرف کننده و خدمات عمومی

 •  اهداف تشویقی این طرح، تشویق به صرفه جویی در مصرف آب و پول

 •  پرتال آنلاین مشتری

 •  مدیریت و بهینه سازی مصرف آب

 •  مشاهد ه آنلاین میزان مصرف و قبض پرداختی

 • قابلیت تنظیم میزان آب ورودی با دقت 0.5 درص

 •  توانایی اجرای سهمیه بندی آب طی 20 دوره زمانی

 • عدم توانایی دستکاری در میزان آب مصرفی

 • این کنتورها مجهز به سنسورهای ضربه، دما، باز شدن درب کنتور و تشخیص میدان مغناطیسی هستند

 •  کنتور آب هوشمند مجهز به خروجی رله بوده که می‌تواند در صورت بروز خطر، دستور قطع آب، موتور دیزلی و یا قطع پمپ آب کشاورزی را صادر نمایند.

 •  این کنتورها می‌توانند هر نوع تغییر در عملکرد برنامه‌ای خود و یا دستکاری را به صورت آنلاین به مرکز کنترل خود ارسال کنند.

 • دامنه کارکرد دمایی بالا

 • دلیل استفاده از کنتور های اندازه گیری هوشمند آب

  کنتور هوشمند آب چیست؟ مزایای استفاده از اندازه گیری هوشمند آب

  تاسیسات در سراسر کشور در حال انتقال به راه حل‌های هوشمند آب برای بهبود و حفظ کارایی و اثربخشی هر چه بیشتر هستند.
  سیستم های اندازه گیری هوشمند آب با ضبط و به اشتراک گذاری بیشتر داده های مصرف آب، نظارت بر میزان جریان، شناسایی جریان‌های معکوس و ارسال هشداها در اولین علامت، به بهینه سازی مصرف آب کمک می‌کنند.
  راه حل های کنتورهوشمند که در دو نسخه مکانیکی و الکترونیکی موجود است، به ایجاد پایه و اساس برای هر سیستم آب هوشمند کمک می کند. در اینجا چند دلیل اصلی را برمیشماریم که مشترکان و سازمان ها را ملزم به استفاده از کنتورهای هوشند می‌کند:

  1. کنتورهای هوشمند زیرساخت تاسیسات را مانیتور می‌کنند.

  سیستم های اندازه گیری آب هوشمند به شرکت‌های بزرگ امکان می‌دهد محل لوله‌ها، کنتورها، شیرها، تأسیسات و سایر تجهیزات مهم را ببینند. به نوبه خود، این به برنامه کمک می‌کند تا سلامت زیرساخت خود را کنترل کنند، تا با استفاده از برنامه های کمکی بتوانند مشکلاتی از قبیل نشت یا انسداد را مشخص کنند.

  اینکه دقیقا بدانند باید به کجا مراجعه کنند تا مشکل را برطرف نمایند. بدون اینکه خدمات را برای مدت طولانی متوقف کنند یا نیروی انسانی را به صورت دستی جستجو کنند.

  2. کنتورهای هوشمند مصرف را مدیریت و بهینه سازی می‌کنند.

  یک ابزار نمی‌تواند آنچه را اندازه‌گیری نمی‌کند مدیریت کند. با استفاده از یک سیستم اندازه گیری آب هوشمند، شرکت‌های آب می‌دانند که دقیقاً چه مقدار آب با چه دقتی مصرف می‌شود.

  3. بهبود ارائه خدمات به مصرف کننده

  اکثر شرکت‌های بزرگ می‌خواهند فرایندهای خدمات مشتری را بهبود بخشند. با استفاده از یک سیستم اندازه گیری آب هوشمند، شرکت‌های آب و برق از جمع آوری مکرر داده‌ها بهره مند می‌شوند، که مشاهده دقیق‌تری را در مورد الگوها و کاربرد مشتری ارائه می‌دهد.

  چرا شهرها و کشورها اقدام به نصب کنتورهای هوشمند می‌کند؟

   

  خرید و سفارش کنتورهای هوشمند آب و تجهیزات کاهنده مصرف آب

  سیستم جدید AMI نیازی به خواندن فیزیکی ندارد. زیرا می‌توان از طریق یک شبکه بی سیم ایمن کنتور را از راه دور خواند. این کار ضبط دقیق و مکرر مصرف آب را فراهم می‌کند. نشت را می‌توان سریعتر تشخیص داد و به سرعت برطرف کرد. مشتریان می‌توانند از طریق درگاه آنلاین مشتری، میزان مصرف آب خانگی را کنترل کرده وبرای خودشان اهداف مدیریتی تعیین کنند.

  نحوه کارکرد کنتور هوشمند آب چگونه است؟

  کنتور آب هوشمند یک کنتور آب استاندارد یا معمولی است و اساساً همان عملکرد را انجام می‌دهد. با این تفاوت که برای “هوشمند” کردن آن، کنتور به دستگاهی متصل است که امکان خواندن، ذخیره سازی، نمایش و انتقال داده‌های مصرف آب به صورت مداوم را فراهم می‌کند.
  میزان یا تنوع و دفعات ورود به سیستم و انتقال اطلاعات بدست آمده به نحوه پیکربندی کنتور آب بستگی دارد. فاصله زمانی معمول ضبط و ذخیره داده‌ها برای کنتورهای آب خانگی هوشمند ساعتی است.

  چگونه کنتورهای آب هوشمند خوانده می‌شوند؟

  فناوری SWM به مسئولان آب اجازه می‌دهد تا از راه دور و با فرکانس بالاتر، قرائت کنتور آب را بدست آورند و در قالبی قابل استفاده برای اهداف مختلف از جمله مدیریت تقاضا و مصرف، تشخیص نشت و صرفه جویی در مصرف آب باشد.
  این واحد فقط داده های عددی کنتور آب شما را می خواند و این اطلاعات را از طریق امواج رادیویی به یک سیستم جمع آوری داده نصب شده در مکان‌های خاص در سراسر شهر یا کشور منتقل می‌کند.

  کنتورهای هوشمند آب از چه بخشهایی تشکیل شده‌اند؟

  یکی از انواع کنتور آب، کنتورهای آب هوشمند هستند که توانایی محاسبه توان دبی لحظه ‎ای و حجم آب را دارند. به طور کلی این دستگاه ترکیبی از سه واحد است که همگی در کنار یکدیگر مجموعه کنتور هوشمند آب را تشکیل می دهند. سه بخش اصلی دستگاه کنتور آب هوشمند عبارتند از:

  • کنتور دیجیتال برق

  • کنتور حجمی آب

  • مجموعه قطعات مدیریت مصرف

  کنتور آب هوشمند چگونه کار می کند؟

  کنتور آب هوشمند چگونه کار می کند؟

  سیستم های اندازه‌گیری آب هوشمند متشکل از کنتورها، نقاط انتهایی، سیستم جمع آوری داده ها و مدیریت سیستم هستند. کنتورهای آب جریان آب 7/24 را اندازه‌گیری می‌کنند. نقاط انتهایی همراه، داده‌های جریان را جمع آوری کرده و در فواصل معمول به طور ایمن به سیستم جمع آوری داده منتقل می کنند.

  کنتور هوشمند آب چیست؟ سیستم میترینگ مصرف آب

 • #کنتور_هوشمند#کنتور_حجمی#اتصالات#شیرآلات#دریچه#چدنی

   دانلود فايل : photo_2022-07-19_12-14-53_(2).jpg ( 21KB )


١١:٤٣ - سه شنبه ٢٨ تير ١٤٠١    /    شماره : ١٨٧    /    تعداد نمایش : ٤٠٣